Nie ma takiej choroby, na którą natura nie znalazłaby lekarstwa.

Moxa i świecowanie uszu

Moxa

Moxa jest rodzajem terapii opartej na zastosowaniu ciepła na punktach akupunkturowych. Głównym składnikiem moxy są sproszkowane liście piołunu, często wzbogacone mieszanką ziół, które są wchłaniane przez skórę. Zadaniem moxy jest ogrzanie punktów akupunkturowych, dzięki czemu likwiduje zastoje energii, ogrzewa krew i wzmacnia narządy. Moxa jest skuteczna przy wielu dolegliwościach. Daje świetne rezultaty w walce z przewlekłym bólem, stosowana jest przy wychłodzeniu i w stanach przemęczenia.

Moxę pali się na kilka sposobów: w postaci cygar, które umieszczane są blisko powierzchni skóry, w postaci stożków stawianych na plastrach imbiru, w postaci fragmentów cygar wbijanych na igły akupunkturowe (tzw. gorące igły) w postaci specjalnych koszyczków.

Świecowanie uszu

Świecowanie jest zabiegiem opartym na tzw. efekcie komina. Dzięki ciepłu, wytwarzanemu w trakcie spalania się świecy w kanale ucha, podobnie jak w przewodzie kominowym, ogrzane powietrze wraz z zanieczyszczeniami jest „wysysane” ku górze. Resztki woskowiny, niekiedy stwardniałe oraz pozostałości ropnych wydzielin gromadzą się w niespalonej części świecy. Wszystko to sprawia, że ucho jest lepiej ukrwione, natomiast ciśnienie powietrza w kanałach uszno-zatokowych zostaje wyrównane.

Świecowanie stosowane jest przy problemach laryngologicznych. Działa przy stanach zapalnych ucha (bez ropnych wycieków), szumach w uszach, niedosłuchu, zapaleniu zatok, migrenach oraz bólach głowy związanych z nadciśnieniem. Pomaga kobietom w okresie klimakterium, a także osobom zestresowanym i cierpiącym na bezsenność.