Nie ma takiej choroby, na którą natura nie znalazłaby lekarstwa.

Akupunktura i akupresura

Akupunktura

Akupunktura to metoda leczenia polegająca na wprowadzaniu bardzo ostrych i cienkich igieł w punkty akupunkturowe. Punkty akupunkturowe leżą wzdłuż tzw. meridianów, czyli kanałów energetycznych rozmieszczonych symetrycznie wzdłuż ciała. Wyodrębnić można 12 głównych par meridianów, do których przyporządkowane są odpowiednie narządy. W medycynie chińskiej narząd jest definiowany w oparciu o jego czynności, a nie umiejscowienie czy budowę. Organy wewnętrzne magazynują i rozdysponowują energie i substancje według potrzeb do każdej części organizmu. Qi (energia), esencja Yin (odziedziczone źródło reprodukcji rozwoju) i Yang (odżywcze fluidy) odżywiają ciało. Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami. Wybór punktów akupunkturowych opiera się na właściwym rozpoznaniu choroby. Akupunktura nie skupia się jednak na jednostce chorobowej, ale na człowieku jako całości. Schorzenia wielu narządów nie są traktowane jako oddzielne choroby, ale wskazują na pewną reakcje łańcuchową, w której jedna choroba jest następstwem innej. Akupunktura jest więc systemem, który przywraca i podtrzymuje zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł w ściśle określone miejsca na ciele. Nakłucia pobudzają organizm, przywracając go do równowagi i aktywując moc regeneracji i samouzdrawiania.

Akupresura

Akupresura jest techniką bardzo podobną do akupunktury, gdyż także opiera się o pracę z meridianami. W akupresurze nie używa się igieł. Efekty lecznicze uzyskiwane są poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, co stymuluje krążące w ciele energie i substancje. Ucisk wykonywany jest za pomocą masażu palcami, igłą taoistyczną (bez nakłuwania) lub poprzez przyklejanie kuleczek (np. ziarenka gorczycy).

Terapia

W przypadku akupunktury i akupresury nie można przewidzieć z góry ilości potrzebnych zabiegów. Długość terapii zależy od rodzaju schorzenia, od długości jego trwania, od wrażliwosci organizmu na terapię. Niektóre osoby czują poprawę stanu zdrowia natychmiast lub po pierwszych 2-3 zabiegach. W przypadku innych osób, w szczególności tych z poważnymi i chronicznymi schorzeniami, poprawa następuje po tygodniach lub nawet miesiącach terapii. Warto podkreślić, że brak spektakularnej poprawy stanu zdrowia nie oznacza, że akupunktura nie działa. Bardzo często zmiany zachodzą wolno i są początkowo niezauważalne dla pacjentow. Postęp terapii jest monitorowany na podstawie szczegółowego wywiadu oraz zmian w wyglądzie języka i w odczuciu pulsu.