Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo

Akupunktura

Akupunktura

Hirudoterapia

Hirudoterapia

Diagnoza w tradycyjnej medycynie chińskiej

 

Diagnoza w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest bardzo kompleksowa. Obejmuje szczegółowy wywiad ustny, badanie tętna, języka i tak zwaną diagnozę wizualną. Ocenie podlegają: stan i kolor skóry, kolor i rodzaj włosów, paznokcie, brzmienie głosu i sposób mówienia, proporcje ciała, mimika (diagnoza z twarzy), sposób oddychania, zapach, sposób poruszania się. Szczególne znaczenie ma jednak diagnozowanie z pulsu i języka.

Diagnoza z języka

Język jest mapą naszego ciała. Diagnoza z  języka polega na określeniu kilku podstawowych cech języka i  powiązaniu ich w spójną całość. Ocenie podlega zachowanie się języka, kształt, kolor, odbarwienia, narośle, nalot, miejsce występowania nalotu, energia języka.

Diagnoza z pulsu

Diagnoza w tradycyjnej medycynie chińskiejWedług medycyny chińskiej obieg krwi oraz funkcjonowanie układu krążenia są ściśle powiązane ze wszystkimi czynnościami organizmu. Puls jest więc bardzo ważnym miernikiem funkcjonowania każdego organizmu. Najmniejsza nawet zmiana czynności narządów wywołuje reakcję w układzie krążenia, przez co znajduje także odbicie w pulsie. Badając puls określić można stan wszystkich narządów, gdyż każdy z nich ma swoją indywidualną pozycję. Tętno badane jest w trzech pozycjach na każdym nadgarstku. Pozycje te odpowiadają strefom metabolicznym, znanym jako Potrójny Ogrzewacz.
Diagnoza z pulsu daje możliwość uzyskania istotnych informacji o stanie fizycznym, ale także o stanie psychicznym i przeżywanych emocjach. Badając tętno, można postawić trafne rozpoznanie, ustalić rokowanie, a co najważniejsze, dobrać właściwą metodę leczenia.

 

 

Tradycyjna Medycyna Chińska

 

Medycyna chińska to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Od kilku tysięcy lat skutecznie nie tylko leczy, ale jest również znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. Lekarzom w dawnych Chinach płacono właśnie za to, by nie być chorym! Dawna, klasyczna medycyna chińska, jak i jej uwspółcześniona wersja znana jako tradycyjna medycyna chińska (TMC), wywodzą się z filozofii taoistycznej – operują więc własnym systemem terminologii, który należy poznać by je właściwie rozumieć.

Podstawą zdrowia oraz właściwej terapii w medycynie chińskiej jest harmonizowanie przepływów energii w narządach i całym organizmie. Człowiek postrzegany jest jako całość psycho-fizyczna w stałej relacji ze środowiskiem. Medycyna chińska nie zajmuje się jednostkami chorobowymi chorych narządów, lecz poszukuje faktycznych przyczyn. Opiera się na precyzyjnej diagnostyce. Podstawą terapii są receptury ziołowe, odpowiedni sposób przygotowywania pożywienia i dieta (tworzona dla danej osoby, z uwzględnieniem pogody i pory roku), akupunktura oraz różne techniki masażu. Bardzo ważny jest też ruch – stąd taka popularność ćwiczeń Tai-Chi i Qi-Gong.

Medycyna chińska jest przepojona logiką. Stanowi kopalnię wiedzy o przyczynach chorób i metodach przywracania zdrowia. Nacechowana jest głębokim zrozumieniem człowieka jako istoty czującej i myślącej. Język jakim się posługuje medycyna chińska jest symboliczny, ale każdy symbol - przez swoją prostotę - jest zrozumiały. Zasady leczenia wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej są uniwersalne i niezależne od rasy, czy szerokości geograficznej, ponieważ oparte są na niezmiennych i wspólnych dla wszystkich regułach rządzących prawami przyrody. Metody, którymi się posługuje, z powodzeniem stosowane są od wielu lat na całym świecie.Celem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest doprowadzenie do możliwie najpełniejszej równowagi i harmonii energetycznej człowieka, tak aby organizm bez przeszkód odzyskał swój naturalny stan - ZDROWIE.

 

Kontakt

tel. +48 608 096 235   |   e-mail: beata@twojamoc.pl