Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo

Akupunktura

Akupunktura

Hirudoterapia

Hirudoterapia

Akupunktura/Akupresura

 

Akupunktura

akupunkturaAkupunktura to metoda leczenia polegająca na wprowadzaniu bardzo ostrych i cienkich igieł w punkty akupunkturowe. Punkty akupunkturowe leżą wzdłuż tzw. meridianów, czyli kanałów energetycznych rozmieszczonych symetrycznie wzdłuż ciała. Wyodrębnić można 12 głównych par meridianów, do których przyporządkowane są odpowiednie narządy. W medycynie chińskiej narząd jest definiowany w oparciu o jego czynności, a nie umiejscowienie czy budowę. Organy wewnętrzne magazynują i rozdysponowują energie i substancje według potrzeb do każdej części organizmu. Qi (energia), esencja Yin (odziedziczone źródło reprodukcji rozwoju) i Yang (odżywcze fluidy) odżywiają ciało. Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami.

Wybór punktów akupunkturowych opiera się na właściwym rozpoznaniu choroby. Akupunktura nie skupia się jednak na jednostce chorobowej, ale na człowieku jako całości. Schorzenia wielu narządów nie są traktowane jako oddzielne choroby, ale wskazują na pewną reakcje łańcuchową, w której jedna choroba jest następstwem innej. Akupunktura jest więc systemem, który przywraca i podtrzymuje zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł w ściśle określone miejsca na ciele. Nakłucia pobudzają organizm, przywracając go do równowagi i aktywując moc regeneracji i samouzdrawiania.

 

Akupresura

Akupresura jest techniką bardzo podobną do akupunktury, gdyż także opiera się o pracę z meridianami. W akupresurze nie używa się igieł. Efekty lecznicze uzyskiwane są poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, co stymuluje krążące w ciele energie i substancje. Ucisk wykonywany jest za pomocą masażu palcami, igłą taoistyczną (bez nakłuwania) lub poprzez przyklejanie kuleczek (np. ziarenka gorczycy).

 

Terapia

W przypadku akupunktury i akupresury nie można przewidzieć z góry ilości potrzebnych zabiegów. Długość terapii zależy od rodzaju schorzenia, od długości jego trwania, od wrażliwosci organizmu na terapię. Niektóre osoby czują poprawę stanu zdrowia natychmiast lub po pierwszych 2-3 zabiegach. W przypadku innych osób, w szczególności tych z poważnymi i chronicznymi schorzeniami, poprawa następuje po tygodniach lub nawet miesiącach terapii. Warto podkreślić, że brak spektakularnej poprawy stanu zdrowia nie oznacza, że akupunktura nie działa. Bardzo często zmiany zachodzą wolno i są początkowo niezauważalne dla pacjentow. Postęp terapii jest monitorowany na podstawie szczegółowego wywiadu oraz zmian w wyglądzie języka i w odczuciu pulsu.

 

Tradycyjna Medycyna Chińska

 

Medycyna chińska to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Od kilku tysięcy lat skutecznie nie tylko leczy, ale jest również znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. Lekarzom w dawnych Chinach płacono właśnie za to, by nie być chorym! Dawna, klasyczna medycyna chińska, jak i jej uwspółcześniona wersja znana jako tradycyjna medycyna chińska (TMC), wywodzą się z filozofii taoistycznej – operują więc własnym systemem terminologii, który należy poznać by je właściwie rozumieć.

Podstawą zdrowia oraz właściwej terapii w medycynie chińskiej jest harmonizowanie przepływów energii w narządach i całym organizmie. Człowiek postrzegany jest jako całość psycho-fizyczna w stałej relacji ze środowiskiem. Medycyna chińska nie zajmuje się jednostkami chorobowymi chorych narządów, lecz poszukuje faktycznych przyczyn. Opiera się na precyzyjnej diagnostyce. Podstawą terapii są receptury ziołowe, odpowiedni sposób przygotowywania pożywienia i dieta (tworzona dla danej osoby, z uwzględnieniem pogody i pory roku), akupunktura oraz różne techniki masażu. Bardzo ważny jest też ruch – stąd taka popularność ćwiczeń Tai-Chi i Qi-Gong.

Medycyna chińska jest przepojona logiką. Stanowi kopalnię wiedzy o przyczynach chorób i metodach przywracania zdrowia. Nacechowana jest głębokim zrozumieniem człowieka jako istoty czującej i myślącej. Język jakim się posługuje medycyna chińska jest symboliczny, ale każdy symbol - przez swoją prostotę - jest zrozumiały. Zasady leczenia wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej są uniwersalne i niezależne od rasy, czy szerokości geograficznej, ponieważ oparte są na niezmiennych i wspólnych dla wszystkich regułach rządzących prawami przyrody. Metody, którymi się posługuje, z powodzeniem stosowane są od wielu lat na całym świecie.Celem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest doprowadzenie do możliwie najpełniejszej równowagi i harmonii energetycznej człowieka, tak aby organizm bez przeszkód odzyskał swój naturalny stan - ZDROWIE.

 

Kontakt

tel. +48 608 096 235   |   e-mail: beata@twojamoc.pl